100 TL VE ÜZERİNE KARGO BEDAVA!

 

Şampuan bir deterjandır

Şampuan bir deterjandır

Şampuan, 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlandı. Bundan önce, insanlar saç derisinin ürettiği önemli yağları temizlemeden yıkayabilen geleneksel sabun kullanıyorlardı. Fakat sabun yumuşak ve sert suda aynı etkiyi göstermiyor, minerali fazla olan kireçli sularda saçların sertleşmesine neden oluyordu. Mineral ağırlıklı suda köpürme özelliğini kısmen kaybedince saç temizliğinde tercih edilmemeye başlandı. Saçlar sertleşmeye başladıkça tercih şampuan oldu. Böylece şampuan, içeriğindeki kimyasallar ile hem sert hem de yumuşak suda çalışmanın avantajını kullanarak ön plana çıktı.

Genel olarak sahte yiyeceklerden kaçınırız ve bütün gıdalarda doğal olanı tercih ederiz. Ancak cilt en büyük organımızdır ve cildimizde kullandığımız maddeler emilerek kan dolaşımına kolayca girebilir ve vücudumuzda uzun süre kalabilirler. Bu duruma maruziyet adı verilmektedir ve her doğal kozmetik ürün için bir değer ile hesaplanır. Sabun doğal kozmetik ürün kapsamındadır ve kullandığımız doğal kozmetik ürünlerin internette ve piyasada gelişigüzel yerlerden satın alınmaması, ambalajlı olması, içerik ve üretici bilgilerinin ambalaj üzerinde yer alması önemlidir.

Şampuan ham petrolün damıtılması sırasında yan ürün olan olarak açığa çıkan mineral yağları içerir. Saçları yapay bir parlaklık kazandırmak için kullanılan bu maddeler deri içine emilemediğinden, diğer maddeler gibi, kafa derimiz üzerinde bir bariyer görevi görür ve saç derisinin ürettiği yağın serbest kalmasını önler. Böylece yağın alınması için daha fazla şampuan gerekir. Bu bir kısır döngüdür.

Bu yüzden daha çok şampuan kullanırsınız ve kullandıkça da o kadar çok ihtiyacınız olur. Saçlarımızı bulaşıklarımız gibi yıkamak. Aslında şampuanla yaptığımız şey budur.

Etiketler: şampuan, saç derisi, kozmetik, ham petrol, mineral yağ